Opalanie natryskowe. Wady i zalety sztucznej opalenizny

Autor: Monika Wydra


Opalenizna jest trendy! Niestety natura nie wszystkich obdarzyła ciemną karnacją. Możemy łapać kolor na słońcu albo posiłkować zabiegami kosmetycznymi. Jednym z nich jest opalanie natryskowe. Co warto wiedzieć o tym sposobie na słoneczną opaleniznę?

Z roku na rok coraz chętniej decydujemy się na sztuczną opaleniznę. Zwłaszcza że głośno jest o tym, jak negatywny wpływ nasz organizm ma promieniowanie słoneczne. Na plażę stosujemy więc mocne filtry UV, żeby ochronić naszą skórę. Natomiast, kiedy chce nadać jej złocisty odcień, wybieramy kosmetyki brązujące, solarium lub opalanie natryskowe.

NAMALOWANA OPALENIZNA

Opalanie natryskowe, czyli Airbrush Tanning to sposób na natychmiastową opaleniznę bez konieczności spędzania długich godzin na słońcu. Jak wskazuje nazwa, zabieg polega na nałożeniu koloru na skórę, dlatego efekt jest szybki, ale jednocześnie niezbyt trwały.

Jak wygląda opalanie natryskowe?

Wiele osób nie do końca wie, jak przebiega opalanie natryskowego, dlatego trudno jest im zdecydować się na taki zabieg.

Mówiąc najprościej opalanie natryskowe to nałożenie na skórę specjalnego preparatu opalizującego, który ma formę delikatnej mgiełki. Ciało lub tylko jego wybrane partie (rzadziej) pokrywa się preparatem za pomocą specjalnego urządzenia wytwarzającego mgiełkę i ułatwiającego równomiernie rozprowadzenie kosmetyku. Zabieg trwa około 15 minut.

Preparaty brązujące zazwyczaj mają dodatkowe właściwości nawilżające, dlatego nie wysuszają skóry i nie powinny wywoływać reakcji alergicznych. Substancje odżywcze takiej mieszanki wchłaniają się w skórę, natomiast na jej powierzchni zachodzi łagodna reakcja chemiczna, której efektem jest ciemnienie naturalnego odcienia skóry.

Efekty opalania natryskowego:

  • Sztuczna opalenizna przypominająca naturalną.
  • Odcień dobrany indywidualnie do karnacji.
  • Równomierny kolor na całym ciele.
  • Bezpieczna i szybka do uzyskania opalenizna.

Jak się przygotować do opalania natryskowego?

Opalanie natryskowe wymaga odpowiedniego przygotowania, o czym powinniśmy zostać poinformowani podczas zapisów na zabieg. Jeśli chcemy, aby sztuczna opalenizna utrzymywała się jak najdłużej, nasza skóra musi być odpowiednio przygotowana.

Dzień przed opalaniem natryskowym warto zrobić sobie peeling, aby złuszczyć martwy naskórek i wygładzić skórę. Nie powinno się natomiast wykonywać wówczas depilacji woskiem, golić się i poddawać innym zabiegom kosmetycznym. Skóra nie może być podrażniona. Przed samym zabiegiem natomiast powinno się zmyć makijaż i wziąć szybki prysznic. Bezpośrednio przed nie wolno również używać żadnych kosmetyków nawilżających, antyperspirantów, ani dezodorantów.

Opalanie natryskowe do ślubu

Największa zaleta opalania natryskowego to szybkość. Wystarczy kwadrans, żeby mieć piękną i równomierną opaleniznę na całym ciele, dlatego bardzo częsta opcja to opalanie natryskowego do ślubu. Przyszłe mężatki, chcąc wyglądać perfekcyjnie w tym ważnym dniu, decydują się na sztuczną opaleniznę, żeby mieć pewność, że ich skóra będzie prezentowała się perfekcyjnie w duecie ze śnieżnobiałą suknią. Opalanie natryskowe przed ślubem budzi jednak trochę kontrowersji – to ekspresowy zabieg, jednak niewłaściwie wykonany na źle przygotowanej skórze może wyglądać nieestetycznie i brudzić ubranie.

Opalanie natryskowe w domu

Jeśli nie chcemy każdorazowo płacić za opalanie natryskowe, możemy zaopatrzyć się w specjalne urządzenie do opalania natryskowego w domu. To ciekawa alternatywna dla osób, które mają problem z równomiernym rozprowadzeniem samoopalacza. Czy to ma sens? Urządzenie do samodzielnego nanoszenia lotionu brązującego to ciekawa opcja, niestety jego cena jest wysoka, a opalanie natryskowe w domu wcale nie jest łatwe. Trudniej o równomiernie nałożenie kosmetyku, kiedy nie ma się takiej wprawy jak wykwalifikowana kosmetyczka.

Opalenizna natryskowa. Jak długo się utrzymuje?

Efekty opalania natryskowego nie utrzymują się tak długo, jak np. opalenizna uzyskana w solarium – z reguły jest to około 8-10 dni. Z prostej przyczyny: solarium pobudza produkcję naturalnego barwnika, natomiast opalanie natryskowe polega na powierzchniowym zabarwieniu skóry. Oczywiście opalenizna natryskowa utrzyma się tym dłużej, im lepiej zadbamy o nawilżenie naszej skóry. Na trwałość sztucznej opalenizny uzyskanej tą metodą wpływają:

  • peelingi – wraz z martwym naskórkiem złuszcza się opalenizna,
  • częste gorące prysznice i kąpiele,
  • intensywny wysiłek, przy którym zwiększa się potliwość,
  • noszenie ciasnych i mocno ocierających się o ciało ubrań.

Tego wszystkiego warto unikać, aby cieszyć się opalenizną jak najdłużej. Niestety sztuczna opalenizna ma to do siebie, że jest nietrwała i zabiegi trzeba powtarzać regularnie.

Czy opalanie natryskowe jest bezpieczne?

Tak. Opalanie natryskowe nie ma bezpośredniego wpływu na głębokie warstwy skóry, dlatego nie musimy się obawiać o jej zdrowie. Polecane jest zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Dla osób o bardzo jasnej karnacji, dla kobiet w ciąży i karmiących.

Jakie są przeciwwskazania?

Z zabiegu nie mogą skorzystać osoby, które mają alergie skórne, łuszczycę, bardzo silny trądzik, astmę lub cierpią na nadmierną potliwość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *